دیوان شعر عطر المرتضی فی مقام الرضا در تونس منتشر شد

دیوان شعر عطر المرتضی فی مقام الرضا به قلم مونا بعزاوی، شاعر و ادیب تونسی در تونس منتشر شد.

عطر مرتضی در مقام امام رضا (ع) عنوان یک دیوان شعر جدید به قلم مونا بعزاوی، شاعر و ادیب تونسی است. این، هشتمین دیوان شعر این بانوی شاعر در مسیر شعری و دهمین اثر او در حوزه ادبیات است. این دیوان چند روز قبل در نسخه دیجیتال و در چارچوب طراحی دیجیتالی که اخیرا رواج پیدا کرده، منتشر شده است.

این دیوان در بردارنده چندین قصیده درباره ویژگی‌های والای امام رضا علیه السلام به علاوه یک بخش ادبی است که تصویری از اهمیت شهر مقدس مشهد و چارچوب تاریخی و تمدنی ریشه‌دار آن به دست می‌دهد.

این خانم نویسنده، بعد از زیارت حرم رضوی از سه سال قبل، تألیف این کتاب را آغاز کرد و به مطالعه و بررسی درباره شخصیت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام پرداخت که از نظر فرهنگی، یک شخصیت دور از جامعه تونس به شمار می‌رود... بنابراین تصمیم گرفت تا ضمن پژوهش درباره شخصیت امام رضا (ع) به تدوین برخی از تجلیاتی بپردازد که خود در حرم مقدس رضوی تجربه کرد. بنابراین مجموعه اشعار و تجلیات شعری عرفانی، معرفتی و درونی خود را از طریق ابراز ویژگی‌های برتر شخصیت امام رضا علیه السلام و تأثیر گسترده و عطرآگین آن بر وجدان و اندیشه و روح، ارائه کرده است.

این دیوان، در بردارنده 11 شعر در 117 صفحه با عناوین زیر است: علیک السلام (سلام بر تو)/ مشهد عروس القدّاسة (مشهد، عروس مقدس‌ها)/ الإمام الرضا رفیق الإنسانیّة (امام رضا، رفیق انسانیت)/ إمام ابن إمام (امام امامزاده)/ فی رحاب الکلم (در درگاه سخن)/ رحلة أشواق للرضا علیه السلام (سفر شوق به امام رضا علیه السلام)/ فی حضرة الرضا (در محضر رضا)/ فی حضرة العشق (در محضر عشق)/ عشق فی اللا منتهى (عشق به نامتناهی)/ صحوة یقودها إمام (بیداری‌ای که امام به پیش می‌راند)/ سیّد الثقلین الرسول محمد (ص) (سید ثقلین، محمد رسول الله(ص).

 

نظرات کاربران