نسخه آزمایشی

رونمایی سه عنوان کتاب فاخر ایران در نمایشگاه بغداد

از چیزی نمی ترسیدم(درباره سردار حاج قاسم سلیمانی)، زندگی پیامبراکرم(ص) به زبان ساده برای کودکان و گذشته ادبیات ایران، عناوین سه کتاب رونمایی شده هستند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد اسدی موحد روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تشریح نحوه حضور جمهوری اسلامی ایران در بیست و دومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد، گفت: این نمایشگاه با شعار «کتاب میهن» با حضور ۲۲۸ انتشارات از ۱۴ کشور از جمله ایران، لبنان، مصر، سوریه، سودان و ... با رعایت شیوه نامه های بهداشتی از ۲۰ خرداد آغاز شد و تا عصر امروز (۳۰ خرداماه ۱۴۰۰) به کار خود پایان خواهد داد.

دبیر کمیته هماهنگی و پشتیبانی نمایشگاه های کتاب خارجی افزود: در این نمایشگاه برای اولین بار با حضور بیش از ۱۰ ناشر فاخر ایرانی از کشورمان تقریبا هزار و ۲۰۰ عنوان کتاب در موضوعات مختلف علوم انسانی، هنر، فرهنگ، زبان و ادبیات فارسی، ایران شناسی، گردشگری، معارف دینی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت.

حجت الاسلام اسدی موحد ضمن قدردانی از مسئولان بیست ودومین نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد برای فراهم کردن شرایط مورد نیاز جهت شرکت ناشران ایرانی در این دوره از نمایشگاهی در بغداد، اظهار داشت: عراق برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ به واقع از دید ما ایران و عراق دو کشوری هستند که هم از نظر فرهنگی و هم از نظر سابقه تاریخی به عنوان یک کشور محسوب می شوند و تنها در اسم و عنوان متفاوت هستیم.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در بیست و دومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد گفت: در دیدارهای جداگانه با مسئولان و فعالان فرهنگی و نشر تاکید کردیم که، ما آمادگی داریم که در بحث صنعت نشر، خدمات نشر، ترجمه کتاب های دو سویه از عربی به فارسی و بالعکس با ناشران عراقی و با اعضای اتحاد ناشران این کشور همکاری ویژه داشته باشیم و بتوانیم در این راستا کمک کنیم و همچنین بتوانیم در بخش فروش کپی رایت با یکدیگر تبادل داشته باشیم.

رونمایی سه عنوان کتاب فاخر ایرانی

رونمایی سه عنوان کتاب فاخر ایران در نمایشگاه بغداد

مدیرعامل موسسه فرهنگی وهنری و انتشارات بین المللی الهدی با اشاره به رونمایی سه عنوان کتاب فاخر و ارزشمند جمهوری اسلامی ایران شامل کتاب از چیزی نمی ترسیدم درباره موضوع مقاومت و زندگینامه خود نوشت شهید سردار حاج قاسم سلیمانی است.

وی افزود: در این کتاب می خوانیم «از زمانی که سردار عکس امام (ره) را دید آن ها را به جای عکس‎های شاه ایران جایگزین کرد و شیفته امام خمینی (ره) بود. انقلاب اسلامی بخش جدانشدنی حاج قاسم بود. از زمان پیروزی انقلاب اسلامی به بعد، حاج قاسم سلیمانی سرباز امام خمینی (ره) می شود و در تمام حالات و مقاطع با انقلاب اسلامی همراه بوده است...»

دبیر کمیته هماهنگی و پشتیبانی نمایشگاه های کتاب خارجی در ادامه، کتاب دوم را در حوزه کودکان و نوجوان که زندگی پیامبراکرم(ص) به زبان ساده با تصاویر زیبا به تصویر می کشد عنوان کرد.

اسدی موحد همچنین، سومین کتاب را گذشته ادبیات ایران برشمرد که چون این کتاب مرجع در حوزه تاریخ ادبیات زبان فارسی است می تواند به عنوان یک مرجع برای محققان و پژوهشگران بغداد به ویژه کسانیکه در حزوه ادبیات تطبیقی کار می کنند، باشد.

به گفته وی، انتشارات الهدی در این راستا اقدام به ترجمه کتاب از گذشته ادبیات ایران،(من ماضی من ادب ایرانی) توسط یکی از مترجمین برجسته ایران به نام صادق خروشاد از فارسی به عربی شد.

استقبال خوب مخاطبان از آثار ایرانی

مدیرعامل موسسه فرهنگی و هنری و انتشارات بین المللی الهدی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تصریح کرد: با توجه به اینکه برای نخستین بار جمهوری اسلامی ایران درسطح خوب و بالایی در نمایشگاه کتاب بغداد شرکت کرده از این رو مورد توجه و استقبال خوب مخاطبان و مردم علاقه مند عراق به ویژه نخبگان، دانشجویان و اساتید دانشگاه قرار گرفت.

حجت الاسلام اسدی موحد در ادامه، دیگر ویژگیهای این نمایشگاه را به نمایش گذاشتن عرضه کتاب های دانشگاهی در حوزه زبان و ادبیات فارسی و علوم انسانی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه این کتب مورد استقبال شایسته مردم به ویژه دانشجویان عراقی و دیگر ملل قرار گرفت.

تبادل تجارب نشران ایران و بغداد

دبیر کمیته هماهنگی و پشتیبانی نمایشگاه های کتاب خارجی همچنین تبادل تجارب ناشران ایرانی با ناشران عراقی با ارائه برنامه هایی جامع برای توسعه فعالیت های مشترک در حوزه چاپ و نشر را از دیگر امتیازات شاخص این رویداد بزرگ فرهنگی برشمرد.

رونمایی سه عنوان کتاب فاخر ایران در نمایشگاه بغداد

 

وی اضافه کرد: در این نمایشگاه توافق شد این موسسه با بعضی از ناشران موسسه الهدی در حوزه نشر و ترجمه کتاب از فارسی به عربی اقدام کند.