نسخه آزمایشی

رونمایی از چهار ویژه نامه قرآنی به زبان های روز دنیا

مراسم رونمایی از چهار ویژه نامه قرآنی با محوریت «قرآن و گام دوم انقلاب اسلامی» با همکاری مشترک مؤسسه الهدی و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

 مراسم رونمایی از چهار ویژه نامه قرآنی با محوریت قرآن و گام دوم انقلاب اسلامی به زبان های انگلیسی، اردو، عربی و ترکی آذری پیش از ظهر امروز (31 اردیبهشت ماه) با حضور عبدالهادی فقهی زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام محمد اسدی موحد، مدیرعامل مؤسسه بین المللی الهدی و دیگر مسئولان در محل این معاونت، برگزار شد.

پیروزی انقلاب رنسانس، توسعه فرهنگ قرآنی بود

عبدالهادی فقهی زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی در آیین رونمایی از چهار ویژه نامه قرآنی، گفت: در آغاز حضور من در معاونت عترت و قرآن وزارت ارشاد این بحث را مطرح کردند که معاونت قرآن و عترت در چهارچوب معاونت های تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک معاونت کاملا اسلامی و غیر فقهی است به این معنا که قرآن کریم بزرگترین وجه اشتراک همه مسلمانان جهان است.

وی ادامه داد: قرآن اصلی ترین نظام نامه در بین همه مذاهب و فرق اسلامی است؛ همین طور محبت اهل بیت(ع) که یک سرمایه گرانقدر برای همه مذاهب اسلامی محسوب می شود و حب اهل بیت(ع) در همه مذاهب اسلامی یک واجب قطعی شرعی است، لذا ما حتی در منطقه جغرافیایی ایران اسلامی و در این معاونت نیز به دنبال تشدید اختلافات میان فرق مختلف نیستیم. ما به عنوان این دو سرمایه گرانقدر که مشترک بین تمام جهان اسلام است به این یادگار حضرت رسول(ص) توجه کرده و عمل می کنیم.

فقهی زاده مطرح کرد: عمل همه ما در سال های متمادی نشان دهنده این امر مهم است. هرگز هیچ یک از بزرگان و مسئولان ارشد معاونت قرآن و عترت میل و علاقه ای به چنین رفتارهایی نداشتند البته ما مفتخریم که بیش از سایر مذاهب اسلامی به این حوزه گرانقدر توجه داشته ایم و فراتر از این عملی در تحریک احساسات مذاهب دیگر نداریم و مسیری که ما انتخاب کردیم، مسیر امامان معصوم(ع) و سپس مسیر بزرگان جمهوری اسلامی ایران که در رأس آنها امام راحل و مقام معظم رهبری قرار دارند، هستند.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: ما نباید تصور کنیم که فقط قرآن کریم و اهل بیت(ع) مشترک بین ما و جهان اسلام است. تعداد زیادی از روایات مشترک بین شیعه و سنی وجود دارد به طوری که مجمع جهانی اهل بیت بیش از 30 جلد کتاب را منتشر کرد که از روایات مشترک شیعه و سنی است. همچنین روایات زیادی هم در طرق شیعه از اهل بیت (ع) نقل شده است که در میان اهل تسنن نیز وجود دارد لذا آن چیزی که مهم است، بن مایه های موضوعی و محتوایی مشترک بین این دو است؛ بنابراین این سرمایه عظیم از اعتقاد، عاطفه و سرمایه های فرهنگی اگر هر جای دیگر بود، می توانست تحولات بیشتری را در روابط ملت های مسلمان ایجاد کند.

 

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران بیشترین اهتمام را در میان جهان اسلام به قرآن کریم نشان داده است، گفت: هفته قرآنی که جمهوری اسلامی ایران سال گذشته در هندوستان برگزار کرد، این برنامه مایه تعجب بسیاری از هندوها قرار گرفته بود. آنها اظهار تعجب می کردند که مگر می شود یک نظام سیاسی که باید بیشترین دغدغه هایش مسایل سیاسی و انقلابی باشد تا این حد به حوزه فرهنگ دینی اهتمام بورزد.

فقهی زاده اذعان کرد: پیروزی انقلاب اسلامی یک رنسانس توجه و ترویج به فرهنگ قرآنی محسوب می شود. صدها و هزاران رساله دانشگاهی درخور در حوزه های گوناگون مطالعات بنیادی، میان رشته ای و کاربردی در جمهوری اسلامی ایران بر محور معارف قرآن و عترت شکل گرفته است ولی افسوس که همه اینها زمینه انتشار پیدا نمی کنند و اگر هم انتشار یابند به هیچ عنوان به اتاق های فکر و حوزه های مدیریت کلان که خروجی مثبتی داشته باشند، راه نمی یابند لذا امیدواریم نگرش موجود در گام دوم انقلاب نقطه قوتی برای این مهم باشد.

وی ضمن قدردانی از همکاری خالصانه و تخصصی معاونت فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات به ویژه مؤسسه بین المللی الهدی یادآور شد: من خوشحالم که این رونمایی و تدوین آثار دوازده گانه اشاره شده با محوریت بیانیه گام دوم انقلاب بر محور قرآن کریم که اصلی ترین نظامات فرهنگی در جمهوری اسلامی ایرانی است، شکل بگیرد لذا بنده بیانیه گام دوم انقلاب را منشور امید، حرکت و پیشرفت در زمینه های گوناگون فقهی می دانم و به گمانم بتوانیم حوزه فعالیت آن را از حوزه جغرافیایی ملی کشور خودمان هم فراتر ببریم و ارتباط بین المللی جمهوری اسلامی ایران را بیشتر از گذشته تقویت کنیم.

فقهی زاده در ادامه سخنانش، با اشاره به تشکیل یک کارگروه اظهار کرد: این کارگروه متشکل از چند نفر از مدیران کل معاونت عترت و قرآن است، چندین جلسه در این کارگروه برگزار شده است، زمینه های همکاری ممکن را فراهم کردیم و این گام را نخستین گام تلقی می کنیم و امیدواریم با تامین اعتبار گام های بعدی را هم برداریم، این در حالی است که ما گام های اولیه را از سال 97 برداشته بودیم. در همین راستا همایش مفسران برجسته مفسر ایران و هند و هفته قرآنی جمهوری اسلامی ایران را برای نخستین بار در هندوستان برگزار کردیم.

وی با تأکید بر اینکه ما دو ظرفیت در معاونت قرآن و عترت برای گسترش تعاملات علمی و فرهنگی در حوزه بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی داریم، گفت: یکی از این ظرفیت ها حوزه نمایشگاه بین المللی قرآن کریم و دیگری حوزه کمیسیون توسعه معاونت های تبلیغی و ترویجی است. ما اولین فعالیت های بین المللی جمهوری اسلامی ایران را رسما در قالب فعالیت های تبلیغی و ترویجی قرآن که در معاونت قرآن و عترت مستقر هستند را تدوین کردیم و مراحل تصویب نهایی آن هم سپری شده است. اکنون در آستانه اجرایی کردن آن هستیم؛ بنابراین این دو ظرفیت می تواند رضایت لازم در حوزه بین المللی را برای ما حاصل کند.

 

حجت الاسلام محمد اسدی موحد، مدیرعامل مؤسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی در سخنانی، با تشریح فعالیت های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: این سازمان با داشتن بیش از 80  نمایندگی فرهنگی در جهان در تلاش است تا با بهره گیری از دانش سازمانی و توان فرهیختگان و کارشناسان در قالب فعالیت‏ های متنوع و گوناگون مخاطبان خود را با گوشه هایی از تمدن کهن هفت هزار ساله این مرز و بوم و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران آشنا کند و چهره رحمانی اسلام را به همراه توانمندی‏ ها و پیشرفت‏ های علمی و فرهنگی و جاذبه های گردشگری جمهوری اسلامی ایران، به مردم جهان بشناساند.

اسدی موحد بر اهمیت نشر قرآن تأکید کرد و گفت: نشر فرهنگ قرآن از وظایف ذاتی سازمان فرهنگ و ارتباطات است که از طریق برگزاری مسابقات قرآن، همایش های مختلف و حمایت از نشریه های علوم قرآنی به ایفای نقش خود می پردازد، لذا باید از فرصتی که ایجاد شده در جهت انجام این وظایف بهره کافی را ببریم.

وی افزود: برنامه ریزی، توسعه و گسترش فرهنگ قرآنی همچون برگزاری گردهمایی‏ ها، جشنواره‏ ها و نمایشگاه‏ های فرهنگی و تبلیغی و نشست های قرآنی در خارج از کشور، انتشار کتب و مجلات قرآنی از جمله برنامه های مهم نمایندگی های فرهنگی ایران در خارج از کشور است.

اسدی موحد با بیان اینکه چاپ کتب فاخر و ارزشمند به زبان های مختلف دنیا در دستور کار فعالیت های مؤسسه الهدی قرار دارد، اظهار کرد: انتشارات بین‏ المللی الهدی با حضور مستمر و فعال در عرصه چاپ و نشر داخلی و بین‏ ا لمللی تاکنون توانسته است بیش از 1500 عنوان کتاب در موضوعات مختلفی شامل دین، فلسفه، تاریخ و تمدن، هنر، ادبیات کودک و نوجوان، منتشر کند.

وی بیان کرد: جای زبان مالایی و فرانسوی در نشریه قرآنی خالیست و ارسال نشریات توسط رایزن ها به مراکز اسلامی و دانشگاهی در سراسر جهان اسلام از برکات همکاری دو نهاد است و امید است در سال 2 تا 3 شماره از این نشریه داشته باشیم.

مدیرعامل مؤسسه بین المللی الهدی تأکید کرد: سعی ما بر این است تا در جهت گسترش فرهنگ قرآنی، این مجلات تخصصی قرآنی را به رایزنان فرهنگی کشورمان ارسال و به زبان های مختلف دنیا ترجمه کنیم.

در ادامه این نشست، بر ضرورت برپایی نمایشگاه های مجازی قرآن کریم، معرفی آثار هنرمندان در زمینه های قرآنی و نشر مجلات تخصصی قرآنی به زبان های دیگر تأکید شد.

بنابر اعلام این خبر، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری مؤسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ویژه نامه هایی با محوریت قرآن و گام دوم انقلاب به زبان های انگلیسی، عربی، اردو و ترکی منتشر کرده است.

نظرات کاربران