نسخه آزمایشی

برپائی نمایشگاه نمایشگاه کتاب؛ اقلام فرهنگی و صنایع دستی ایران در کتابخانه ملی قرقیزستان در بیشکک بمناسبت هفته کتاب در ج.ا.ایران

کتابخانه ملی جمهوری قرقیزستان موسوم به علی قل عثمان اف مراسم سالانه اجتماعی و فرهنگی خو.د موسوم به شبی با کتاب ( بیبلیانوچ) را با موضوع کتاب و کتابخوانی در عصر دیجیتال در تاریخ 1/9/1398 ( 22 نوامبر سال 2019 ) برگزار کرد.

 دفتر نمایندگی الهدی در بیشکک با حمایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان در چارچوب این برنامه و همزمان با بیست و هفتمین دوره هفته کتاب در ج.ا. ایران و اولین هفته زبان  و ادبیات فارسی در قرقیزستان در این رویداد فرهنگی شرکت نمود. بیش از 180 عنوان کتاب به زبان های فارسی؛ روسی و قرقیزی . موضوعات مختلف تاریخ؛ ادبیات ؛ رمان ؛ شعر ؛ اجتماعی  و فرهنگی ایران بهمراه اقلام فرهنگی از جمله تابلوهای فرش و صنایع دستی ایران در این نمایشگاه به معرض دید عموم گذاشته شده بود.

مراسم شبی با کتاب- بیشکک 2019 توسط کتابخانه ملی قرقیزستان و با همکاری نویسندگان و شاعران، انتشاراتی ها و کتابفروشی ها؛  گروه های هنرمندان، سفارتخانه ها، سازمان های بین المللی و اجتماعی، نهادهای دولتی و  مراکز ملی و فرهنگی برگزار گردید ؛ مراسمی که در چارچوب آن ملاقات های ادبی، اجرای نمایش، کلاس های پیشرفته، نمایشگاه، مسابقات ادبی، بازی ها، تماشای فیلم و ویدیوها، کنسرت و غیره  در نظر گرفته شده بود.

در افتتاحیه شبی با کتاب-بیشکک 2019 و نمایشگاه کتاب کشورمان؛ جیلدیز باگاشیوا رئیس کتابخانه ملی قرقیزستان از تمام شرکت کنندگان سپاسگزاری کرد و به اختصار به تببین نقش کتاب و هدف از برگزاری چنین مراسمی در عصر دیچیتال پرداخت.   قادربیگ اف نورجیگیت معاون وزیر فرهنگ، اطلاعات و گردشگری قرقیزستان، پرویز قاسمی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک و  علی مسلو رئیس سازمان همکاری و هماهنگی ترکیه در قرقیزستان از دیگر سخنرانان مراسم افتتاحیه بودند.

 

پرویز قاسمی رایزن فرهنگی محترم سفارت جمهوری اسلامی ایران و مدیر نمایندگی انتشارات بین المللی الهدی در بیشکک نیز در سخنرانی  خود اهتمام رئیس کتابخانه ملی قرقیزستان برای برگزاری سالانه برنامه "شبی با کتاب" بمنظور جلب توجه بیشتر  عامه مردم به کتاب و کتابخوانی را ستود و همزمانی این برنامه با بیست و هفتمین دوره هفته کتاب در ج.ا.ایران و  اولین هفته زبان وادبیات فارسی در قرقیزستان را به فال نیک گرفت و در ادامه  به زبان روسی اطلاعات  و گزارشی اماری از وضعیت چاپ و انتشار کتاب در ایران؛  هفته کتاب  و ویژه برنامه های مراکز و موسسات و نهادهای مسئول درایران در ارتباط با هفته کتاب و نیز آثار به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه کتاب و اقلام فرهنگی کشورمان در  کتابخانه ملی قرقیزستان ارائه نمود.

گفتنی است بمناسبت هفته کتاب در ج.ا.ایران ؛ رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران  و نمایندگی موسسه الهدی در قرقیزستان؛ علاوه بر برپایی  نمایشگاه کتاب؛ اقلام فرهنگی و صنایع دستی ایران در کتابخانه ملی قرقیزستان؛ برنامه های دیگری را نیز برگزار نمود که از جمله آنها می توان به مشارکت در  برگزاری مسابقه کتابخوانی در بین دانش اموزان مجتمع اموزشی امام خمینی بیشکک با حضور و سخنرانی دکتر رضا مرادصحرایی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی و اهدای جوایز به برندگان مسابقه؛ اهدای 50 عنوان کتاب به کتابخانه مجتمع آموزشی  امام خمینی بیشکک؛  تهیه  گزارشی در خصوص هفته کتاب و وضعیت چاپ و نشر کتاب  در ایران که در رسانه های دیداری و شنیداری قرقیزستان پوشش داده شد.

 

 

نظرات کاربران