در حال بارگذاری ...
 • حضور انتشارات بین المللی الهدی در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب عشق آباد- ترکمنستان

  سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب عشق آباد با مشارکت سازمان نشریات دولتی و اتاق صنایع و بازرگانی ترکمنستان و ناشرانی از 16 کشور برگزار شد. این نمایشگاه از روز 5 نوامبر 2019 برابر با 14 آبان ماه 1398 با حضور شخصیت های فرهنگی، سیاسی و دانشگاهی کشور ترکمنستان و ناشران و سفرای کشورهای حاضر و سایر مدعوین افتتاح گردید.

  نمایشگاه با قرائت پیام تبریک قربان قلی بردی محمداف، رئیس جمهور که در آن به نقش کتاب و کتابخوانی در توسعه و پیشرفت جوامع بشری و نیز خوش آمد گویی و تقدیر و تشکر از ناشران داخلی وخارجی شرکت کننده در این دوره از نمایشگاه اشاره داشتند ، رسما افتتاح گردید.

  در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب عشق آباد که در سالن نمایشگاهی ساختمان اتاق صنایع و بازرگانی در عشق ‏آباد برگزار شد، بیش از 30غرفه از کشور ترکمنستان  و 50 موسسه انتشاراتی خارجی از 16 کشور شامل روسیه، آمریکا، چین، انگلستان، اتریش، ترکیه، ایران، پاکستان، کره جنوبی، لهستان، اکراین، قزاقستان، آذربایجان، بلاروس، ارمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و ... ، حضور داشتند.

  نمایشگاه کتاب ترکمنستان،یکی از بزرگترین گردهمایی های سالانه ناشران و نویسندگان در منطقه آسیای مرکزی و قفقاز به شمار می رود. کمیته هماهنگی و پشتیبانی نمایشگاه های بین المللی کتاب با همکاری انتشارات بین المللی الهدی و هماهنگی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در عشق آباد مانند سنوات گذشته از ماه ها قبل نسبت به گرد آوری کتب ادبی، هنری و فرهنگی و نیز ارتباط با ناشران و موسسات مطرح کشورمان برای حضور هرچه بهتر در این نمایشگاه فعالیتهای گسترده ای را انجام داده است که برآیند آن حضور 7 ناشر ایرانی در این نمایشگاه می باشد.

  ناشران ایرانی  شرکت کننده در این دوره از نمایشگاه عبارتنداز :  موسسه فرهنگی و هنری و انتشارات بین المللی الهدی ، انشارات متن ( فرهنگستان هنر ) ، انتشارات بوستان کتاب ، انتشارات آستان قدس رضوی ( به نشر) ، انتشارات دانشگاه فردوسی ، انتشارات مختومقلی فراغی و انتشارات راه ابریشم

  ناشران ایرانی با ارائه بیش از 1000 عنوان کتاب در این دوره از نمایشگاه حضور پیدا کردند .

   کتابهایی  با مضوعاتی از قبیل فرهنگ و تمدن ایران زمین ، مردم شناسی ،  ادبیات ، هنر ، جاذبه ها و زیبایی های ایران و ... در رده های سنی متفاوت از کودکان تا بزرگسالان و در سطح های مختلف از مردم عوام تا فرهیختگان و پژوهشگران و ...

  غرفه ناشران ایرانی در وسط سالن نمایشگاه واقع شده بود . باکمک و همکاری رایزنی محترم فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد لوازم و تجهیزاتی از قبیل پرچم ، پارچه های رومیزی قلمکار و دیگر تجهیزات مورد نیاز در اختیار ناشران قرار گرفت تا بر زیبایی و شکوه غرفه های ایران بیفزاید و همین زیبایی و تنوع سبب شد که نظر هر بازدید کننده ای را به خود جلب کنند و درکانون توجه رسانه های دیداری و نوشتاری و مسئولان عالی رتبه دولت ترکمنستان قرار گیرند.

  غرفه انتشارات بین المللی الهدی به مساحت 12 متر مربع در راهروی ایران در کنار دیگر ناشران ایرانی حاضر در این دوره از نمایشگاه واقع شده بود.

  بیش از 100 عنوان کتاب به زبانهای مختلف از جمله ترکمنی، روسی ، انگلیسی و فارسی با موضوعات متنوعی مانند ایرانشناسی ، تاریخی ، ادبی ، هنری ، پوسترهای قرانی ، و هنری و ... که هرکدام نشان دهنده تاریخ ، فرهنگ و هنر غنی اسلامی ایرانی بودند در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت و توانست نظر اکثر آنان را به خود جلب کند .

   

  از جمله مقامات و شخصیت های بلند پایه ترکمنستان که از راهرو ایران و غرفه الهدی بازدی کردند می توان به نفرات ذیل اشاره کرد :

  1. جناب آقای رشید مرادف ، معاون رئیس جمهور و وزیر امورخارجه
  2. سرکارخانم بهار گل عبدی وا ، معاون رئیس جمهور در امور فرهنگی
  3. جناب آقای آتاگلدی شاه مرادف ، وزیر فرهنگ ترکمنستان

   


  نظرات کاربران