دوره دانش افزایی اساتید زبان فارسی در بیشکک

در 20 اردیبهشت ماه 1397 دوره فشرده مهارت افزایی اساتید زبان فارسی در محل موسسه الهدی آغاز گردید. این دوره به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و حسین مکرمی دبیر اعزامی مدارس ج.ا.ایران در خارج از کشور برگزار شد. در این دوره یک هفته ای مدرسان مدارس و دانشگاه ها و نیز دانش جویان سال های آخر زبان فارسی دانشگاه های علوم انسانی بیشکک، قرقیزی-روسی اسلاویانی بیشکک شرکت کردند.

 علی حکیم پور رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در افتتاحیه این دوره گفت: زبان به عنوان یک موجود زنده و پویاست و دچار تحول می شود. به طوری که در میان زبان های زنده جهان زبانی را نمی توان یافت که مشمول تحول نشده و با  دویست سال پیشش فرقی نداشته باشد. البته زبان فارسی این قابلیت را دارد که با وجود دگرگونی زیاد آن می توان آثار قدیمی ؛چون رودکی و شاهنامه را به خوبی خواند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم که متولی اصلاح زبان فارسی در ایران است به دنبال آن است که در اعمال اصلاحات زبانی با زبان گذشتگانمان فاصله زیادی نداشته باشیم. وی افزود: زبان سیال است و ازمنطقه ای به منطقه دیگر سیر می کند. طبیعی است این وضعیت در مورد زبان فارسی نیز صادق است.

او درپایان اظهار داشت: در این دوره قطعا مطالب مفیدی برای بهره گیری  اساتید و مدرسان مدارس و دانشجویان واقع ارائه می شود . به طوری که با فراگیری آیین نوشتاری جدید، گزارش نویسی و سایر مباحث دستوری می توانید اطلاعات خود را به روز سازید.

مکرمی نیز در افتتاحیه ضمن سلام و خوش آمدگویی گفت: هر زبان می تواند پشتوانه ای برای ملت، وطن و داشته های قبلی، فعلی و آینده باشد. هر زبان از برکت خط خود زنده است.

وی افزود: در این دوره برنامه به 5 مبحث اصلی مانند فعالیت های نگارشی، درست نویسی، تصویر نویسی، حکایت نویسی، متل و ضرب المثل، لطیفه می پردازیم.

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک

نظرات کاربران