نسخه آزمایشی

حضور انتشارات بین المللی الهدی در یازدهمین نمایشگاه بین‏ المللی کتاب ترکمنستان

یازدهمین نمایشگاه بین‏ المللی کتاب ترکمنستان با حضور مقامات عالی رتبه این کشور و دیپلمات های خارجی  به مدت 3 روز از 31 شهریور الی 3 مهر 1395 در محل قصر نمایشگاهی عشق آباد برگزار شد.

نمایشگاه کتاب ترکمنستان، بزرگترین گردهمایی سالانه ناشران و نویسندگان در منطقه آسیای مرکزی و قفقاز به شمار می رود. در این دوره از نمایشگاه  ناشرانی از 20  کشور حضور داشتند که از جمله آنها می توان به  ایران، انگلستان، چین، ازبکستان، روسیه، بلاروس، امریکا و ... اشاره کرد.

ستاد نمایشگاه های خارج از کشور با همکاری رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در عشق آباد و انتشارات بین المللی الهدی  از ماهها قبل نسبت به گرد آوری کتب ادبی، هنری و فرهنگی و نیز ارتباط با ناشران و موسسات مطرح کشورمان برای حضور هرچه بهتر در این نمایشگاه فعالیتهای گسترده ای را انجام داد که برآیند آن حضور "دانشگاه علامه طباطبایی " با ارائه و معرفی کتب منتشره خود، آثار علمی استادان دانشگاه و برقراری ارتباط  با دانشگاههای ترکمنستان به منظور فراهم آوردن زمینه همکاری های علمی و دانشگاهی دو جانبه ،  "سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها  (سمت )" با نمایش کتاب های این سازمان در حوزه های باستان شناسی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات روسی و کتاب های ترجمه شده به زبان روسی و " انتشارت بین المللی الهدی " با عرضه ی بیش از 180 عنوان کتاب به زبانهای فارسی ، روسی ، انگلیسی و ترکمنی با موضوعات ایرانشناسی ، تاریخی ، ادبی ، فرهنگی ، هنری و پوستر های قرانی لوح عتیق و با ارائه محصولات فاخری چون "دیوان مختوم قلی فراغی به زبان فارسی وترکمنی"" ایران مهد همزیستی مسالمت آمیز ادیان به زبان انگلیسی" "فیه ما فیه به زبان روسی  " " استخوانهای خوک و دستهای جزامی به زبان روسی " " روی ماه خدا را ببوس به زبان روسی "  و کتابهای ادبی ، هنری و ایران شناسی  در غرفه ای به مساحت 18 متر به معرفی فرهنگ و ادب ایران پرداخت  و  مورد استقبال بی اندازه ی مخاطبان ترکمنی  قرار گرفت.

مذاکره با ناشران روس، مصاحبه با رسانه های جمعی در خصوص رویکرد این انتشارات در منطقه ی آسیای میانه در طول سالهای گذشته و000 از جمله فعالیتهای نمایندگان اعزامی الهدی بود.

به جز ناشران یاد شده پنج ناشر ترکمن کشورمان نیز به صورت مستقل در نمایشگاه حضور پیدا کرده بودند که هر هشت ناشر ایرانی درکنار هم در یک راهرو توانستند گوشه ای از علم  هنر و فرهگ ایران زمین را به نمایش بگذارند.

همچنین دکتر ابولقاسمی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس علمی این نمایشگاه، مقاله ای را با عنوان « اهمیت کتاب و کتابخوانی » ارائه نمود.

در پایان پس از سه روز فعالیت یازدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب عشق آباد پس از اهداء دیپلم افتخار به شرکت کنندگان به کار خود پایان داد.

نظرات کاربران