نسخه آزمایشی

نمایشگاه کتاب بیروت آغاز به کار کرد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی، پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب بیروت، روز جمعه گذشته با حضور تمام سلام نخست وزیر لبنان در منطقه البیال بیروت آغاز به کار کرد. نمایشگاه بین المللی کتاب بیروت که نخبگان فرهنگی جهان عرب آن را فراتر از یک نمایشگاه می دانند، از سال 1956 میلادی تاکنون در حال برگزاریست و حتی در دوران 15 ساله جنگ داخلی و حملات خونین رژیم صهیونیستی نیز هرگز تعطیل نشده و هر سال در زمان مقرر برگزار شده است. این دوره از نمایشگاه نیز تحت تدابیر شدید امنیتی در حال برگزاری است و تمام سلام نخست وزیر لبنان در مراسم افتتاحیه از برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب بیروت درشرایط سخت داخلی و خارجی ابراز خرسندی کرد و گفت که این نمایشگاه بدون توجه به چالش های سیاسی و اقتصادی و تهدیدهای امنیتی برگزار می شود.

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در غرفه ای به مساحت 24 متر مربع به نمایندگی از ناشران ایرانی از جمله گروه انتشارات بین المللی الهدی به معرفی و عرضه ی 170 عنوان از آثار ناشران ایرانی به زبانهای عربی، فرانسه و انگلیسی می پردازد.

آثار منتخب الهدی با موضوعات هنری، تاریخی، گردشگری، مذهبی جهت ارائه گردآوری شده و همراه با منتخب کاتالوگی به زبان عربی با هدف معرفی و فروش ترجمه ی آثار تالیفی ناشران گروه انتشارات بین المللی الهدی در غرفه جمهوری اسلامی ایران به نمایش درخواهد آمد.

 لبنان و ایران در طول تاریخ از نظر فرهنگی و اعتقادی مشترکات فراوانی داشته و فرهیختگان، هنرمندان و اندیشمندان این سرزمین  تبادلات  فرهنگی بسیاری برای خلق آثار مشترک و ماندگار با یکدیگر داشته اند، الهدی نیز در این دوره به دنبال یافتن راه های همکاری مشترک به ویژه استفاده از صنایع مدرن و رو به رشد چاپ در لبنان خواهد بود. همچنین الهدی برای همکاری های آتی خود قرار ملاقات هایی را با ناشران و فعالان حوزه ی فرهنگ لبنان تنظیم کرده، تا بتواند پایه های فعالیت های مشترک بین المللی را در این دوره از نمایشگاه رقم بزند.

بخش اعظمی از کالاهای فرهنگی ارسالی را آموزش هنرهای سنتی ایرانی مانند تذهیب، طراحی فرش، خوشنویسی و نگارگری، ادبیات تشکیل می دهد. تفسیر الاحکام، قصص القرآنیه، قانون فی الطب، مباحث المشرقیه، مبادی فلسفه، فقه المصارف النقود، جواهرالبلاغه از جمله آثار علمی-مذهبی است که میتواند زمینه های گفتگو و تبادل نظر در آراء مولفین ایرانی و عربی را در میان مخاطبین غرفه بوجود آورد.

خاطر نشان می شود پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب بیروت از تاریخ ششم تا نوزدهم آذر 1394 در کشور لبنان برگزار خواهد شد.

نظرات کاربران