نسخه آزمایشی

فروردین پرکار «الهدی» در خارج از مرزها

گروه انتشاراتی الهدی، همان طور که خود را برای حضور در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران آماده می کند، در فروردین ماه امسال، حضور در 4 نمایشگاه خارجی کتاب را نیز در نجف، پاریس، بلونیا و تونس تجربه کرد.

 

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات بین المللی الهدی، این مؤسسه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در دو بخش عمومی و بازار جهانی کتاب در دو غرفه جداگانه شرکت خواهد کرد. همچنین بیش از 100 عنوان از کتاب های عضو گروه انتشاراتی الهدی در غرفه بازار جهانی کتاب عرضه و برای مبادله رایت آن ها با نمایندگان ناشران بین المللی مذاکراتی صورت خواهد گرفت.

مؤسسه الهدی همچنین دیدارهایی را با مهمانان خارجی حاضر در این نمایشگاه از جمله رئیس نمایشگاه های کتاب پاریس و نیز رئیس مرکز کپی رایت آلمان تدارک دیده است. در عین حال مذاکراتی هم با نمایندگان عمان به عنوان مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه برای دیدار و زمینه سازی همکاری های مشترک انجام شده است.

مؤسسه فرهنگی ـ هنری و انتشارات بین المللی الهدی در این دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، مطابق سال های گذشته میزبان نشست های فرهنگی خواهد بود که در اولین روز نمایشگاه و با نشست تحلیلی و گفت وگو با آقای ژان کلود ووآزِن، نویسنده فرانسوی کتاب «قلعه ها و دژهای ایرانی» در تالار ملل نمایشگاه آغاز خواهد شد.

گروه انتشاراتی الهدی، همچنین روزهای پرکاری را در نخستین ماه از سال جدید پشت سر گذاشته که شرکت در 4 نمایشگاه نجف، پاریس، بولونیا و تونس است.

 

نمایشگاهی در کنار ایوان نجف

هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب نجف، با مشارکت الهدی در صحن حضرت فاطمه زهرا (س) در آستان قدس علوی و با حضور نماینده آیت الله سیستانی و امام جمعه کربلا، شیخ عبدالمهدی الکربلایی و همچنین شیخ ضیاء زین الدین، تولیت آستان علوی و جمعی دیگر از شخصیت های فرهنگی و مذهبی عراق افتتاح شد و از 23 اسفندماه سال 93 تا 3 فروردین ماه سال 1394، به مدت 10 روز ادامه داشت.

نمایندگی مؤسسه بین المللی الهدی در شهر نجف اشرف با بیش از 220 عنوان کتاب از ناشران عضو گروه انتشاراتی الهدی و ناشران ایرانی، در موضوعات دین، فلسفه، تاریخ، فرهنگ، زبان فارسی و ... در نمایشگاه کتاب نجف اشرف حضور یافت. از جمله آثار عرضه شده در غرفه گروه انتشاراتی الهدی در نمایشگاه کتاب نجف، می­ توان به کتاب های «امام خمینی (ره) و انسان سازی» نوشته محمدرضا وصفی، «الفارسیه المبسط للعرب» نوشته روح الله هادی، «اطلس شیعه» تألیف رسول جعفریان، از آثار انتشارات بین المللی الهدی و کتاب های «تفسیر جوامع الجامع» و «مختلف الشیعه» از انتشارات مؤسسه نشر اسلامی اشاره کرد.

 

یک روز به نام تهران

مؤسسه الهدی در نمایشگاه کتاب پاریس 2015 که نخستین روز آن به عنوان روز تهران نام گذاری شده بود، توسط موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران حضور یافت. کتاب های گروه ناشران الهدی به همراه کاتالوگ رایت آثار به انضمام آثار فرانسه زبان الهدی شامل آزفا (آموزش زبان فارسی)، جامعه و تاریخ، لهوف ترجمه فریده مهدوی دامغانی، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، از سعدی تا آراگون تالیف جواد حدیدی، سر الصلاه و راهنمای فرهنگی ایران تالیف پاتریک رینگنبرگ به این نمایشگاه ارسال شد.

از جمله بازدیدهای این نمایشگاه می توان به حضور و بازدید فرانسوا اولاند، رئیس جمهور این کشور در دومین روز نمایشگاه و همزمان با تحویل سال نوی شمسی که به عنوان «روز ایران» نامگذاری شده بود، همچنین مانوئل والس، نخست وزیر فعلی و فرانسوا فییون، نخست وزیر سابق این کشور اشاره کرد که ضمن  بازدید از غرفه ایران به تجلیل از حضور ایران در این دوره پرداختند.

نمایشگاه کتاب پاریس 29 اسفند 93 تا سوم فروردین 94 در محل نمایشگاه های «پورت دو ورسای» با حضور ناشران و نویسندگان و چهره های بین المللی برگزار شد.

 

برترین آثار دفاع مقدسی در سبد ترجمه ایتالیایی ها

الهدی در نمایشگاه کتاب بولونیا نیز که از 10 تا 13 فروردین در شهر بولونیا برگزار شد، به واسطه حضور علی بوذری، تصویرگر شاخص کتاب کودک حاضر شد. بوذری که به عنوان نماینده الهدی در این نمایشگاه جهانی حضور یافته بود، کتاب های ناشران عضو گروه را در حوزه های کودک و نوجوان به این آوردگاه بزرگ فرهنگی برد. پیدایش، امیرکبیر، ذکر، به نشر، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، سروش، چرخ و فلک و محراب قلم، آثار خود را برای عرضه رایت در اختیار الهدی قرار داده بودند.

همچنین مذاکره با خانم ریتا، مدیر آژانس ادبی ریتا ویویان ایتالیا به دنبال مذاکرات قبلی الهدی با وی در نمایشگاه بین المللی فرانکفورت صورت گرفت و بخشی از کتاب های ترجمه شده منتخب وی در نمایشگاه فرانکفورت در اختیار او قرار گرفت. «سرونا و باغ هزار پیچ» از نشر ذکر، «می سینو کوچولو» از نشر پیدایش، «غنیمت» از نشر نیستان، «هفت رویای کلاغ» از موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، «دعبل و زلفا» از دفتر پژوهش های جوانان آستان قدس رضوی و سه اثر از انتشارات سوره مهر به نام های «شطرنج با ماشین قیامت»، «شهر جنگی» و «دا» آثار انتخابی خانم ریتا بودند که مذاکره برای ترجمه آن ها به زبان ایتالیایی ادامه خواهد یافت.

 

سفر به شمال آفریقا با 250 عنوان کتاب

پس از نمایشگاه کتاب بلونیا، الهدی مهمان نمایشگاه کتاب تونس شد. این نمایشگاه به مدت 11 روز از ششم تا شانزدهم فروردین در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی پایتخت این کشور برگزار شد. گروه انتشاراتی بینالمللی الهدی با 250 عنوان کتاب به زبانهای عربی، فرانسه، انگلیسی و فارسی در سی و یکمین نمایشگاه بینالمللی کتاب تونس حضور یافت.

در این نمایشگاه 210 ناشر از 19 کشور جهان حضور داشتند و گروه انتشاراتی بینالمللی الهدی با ارائه جدیدترین کتابهای منتشر شده در حوزه زبان و ادبیات فارسی، فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی، معارف دینی و ادبیات داستانی حضور موثری در این نمایشگاه داشت و توانست به بخشی از نیازهای فکری علاقهمندان به فرهنگ و تمدن جمهوری اسلامی ایران پاسخ گوید.

غرفه گروه انتشاراتی بینالمللی الهدی مورد بازدید نخست وزیر تونس، سفیر جمهوری اسلامی ایران و راشد الغنوشی رهبر جنبش النهضه قرار گرفت و کتابهایی به رسم یاد بود به آنان اهدا شد.

در این نمایشگاه کشور «مراکش» میهمان افتخاری بود و از چهرههای نامداری همچون آدونیس شاعر صاحب نام سوری، و واسینی الاعرج، رمان نویس مشهور الجزایری برای حضور در این رخداد فرهنگی دعوت شده بود.

الهدی همچنین برنامه هایی را برای حضور در نمایشگاه کتاب بغداد (27 فروردین تا ششم اردیبهشت) تدارک دیده است.

نظرات کاربران