نسخه آزمایشی

«فلسفه دکارت»

نویسنده: رنه دکارت

مترجم: منوچهر صانعی دره بیدی

نوبت چاپ: دوم

سال انتشار: 1390

زبان: فارسی

تعداد صفحه: 538

تعداد جلد: 1

قیمت: 90000 ریال

قطع: وزیری

شمارگان: 3000

 

رنه دکارت در سال ۱۵۹۶ در ایالت تورن فرانسه به دنیا آمد. وی مدرسه را در سن ۱۶ سالگی به صورت ناتمام رها کرد و پس از آن آموزش رسمی را ادامه نداد و به صورت شخصی به مطالعه و تحقیق پرداخت.

کتاب «قواعد هدایت ذهن» را دکارت در سال ۱۶۲۸ تألیف کرد ولی این کتاب پس از مرگ وی نتشر شد. کتاب «اصول فلسفه» دکارت در سال ۱۶۴۴ به زبان لاتین منتشر شد. رساله «انفعالات نفس» در سال ۱۶۴۹ تألیف و منتشر شد. این اندیشمند بزرگ در سال ۱۶۵۰ دیده از جهان فروبست.

این کتاب ترجمه سه رساله از آثار فلسفی دکارت است. این سه رساله هریک جنبه ای یا بخشی از فلسفه دکارت و در مجموع کل آراء و اندیشه های این فیلسوف را به مخاطب معرفی می کند. «اصول فلسفه» حاوی اصول کلی فلسفه دکارت است. رساله «قواعد هدایت ذهن» از نوشته های اولیه فیلسوف است و طرحی از روش تفکر فلسفی دکارت به دست می دهد و اصولی را تشریح می کند که به تدوین فلسفه دکارت منتهی شده است. رساله «انفعالات نفس» از نوشته های متأخر دکارت است و مسئله ارتباط نفس و بدن، چگونگی بروز انفعالات نفسانی، دخالت گردش خون و دستگاه مغز و اعصاب در شکل گیری انفعالات و چگونگی تأثیر آنها را بر رفتار انسان شرح می دهد. در واقع می توان گفت این رساله حاوی آراء دکارت درباره فلسفه اخلاق است. مترجم برای حفظ وحدت فلسفی رسالات سه گانه مذکور، مقدمه مفصلی نگاشته که در آن به آراء برخی از مفسران آراء دکارت نیز اشاره شده است.

نظرات کاربران