در حال بارگذاری ...
 • شماره 134 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» به زبان عربی منتشر شد

  شماره 134 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» ویژه نامه اربعین حسینی 1399 از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه منتشر شد.

  به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزنی فرهنگی کشورمان در سوریه، به مناسبت اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، ویژه نامه ای با مقالاتی پیرامون نهضت سید الشهدا(ع) به صورت مجله و مجازی منتشر شد.

  این شماره از فصلنامه الثقافه الاسلامیه با 12 مقاله و یک قصیده به قلم علما و اهل قلم و اعضای اتحادیه نویسندگان و اساتید دانشگاه های سوری و فلسطینی در 208 صفحه به رشته تحریر درآمد است.

  پس از سرمقاله مدیر مسئول این شماره تحت عنوان «اربعین حسینی و تشکیل تمدن نوین جهانی»، عناوین سایر مقالات عبارتند از:

  ماه هایی بر تارک آسمان شهادت، مطالعه تطبیقی بین یاران الحسین علیه السلام و یاران پیامبران

  چشم اندازهای نهضت حسنی (مطالعه تاریخی تحلیلی)

  روزه روز عاشورا، واقعیت یا بدعت

  گفتگویی با امام حسین علیه السلام در باب حقیقت امت 

  شعر: به خدا سوگند که رهبر مایی امام حسین (علیه السلام)

  نشانه ها و مبانی تمدن در نهج البلاغه

  نقش علمای ایران در خدمت به قرآن و علوم قرآنی (نمونه: تفسیر قرآن مجید)

  حافظ شیرازی گردابی است از عشق آسمانی

  شیوه های تغییر ذات در گفتمان قرآنی

  مطالعه کتاب: از خیمه تا میدان

  عرفان هویتی

  هنر خوشنویسی سمبل وحدت در جهان اسلام

  در آستانه تولد امام رضا علیه السلام

  علیرضا فدوی، وابسته فرهنگی و سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در سوریه در سرمقاله مجله تحت عنوان «اربعین حسینی و تشکیل تمدن نوین جهانی» می نویسد: راهپیمایی اربعین همان رویداد بی مانندی است که هر سال در آستانه اربعین حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، میلیون ها نفر از مردم حق طلب و با بصیرت را از سرتاسر دنیا دور هم جمع می کند تا پیام وحدت مردم آزادی خواه و حق جو را به جهان مخابره کند. هرچند امسال به دلیل پدیده شوم کرونا، موانع بسیاری برسر راه این راه پیمایی قرار گرفته، اما همچنان این حرکت خودجوش مردمی، نماد بزرگ ترین همبستگی و اتحاد مؤمنین بوده و مهم ترین پیام سیاسی و فرهنگی را با خود دارد، پیام اتحاد جبهه حق در برابر باطل در زیر سایه سرور و امام آزادگان جهان.

  وی در ادامه، می افزاید: اربعین نشان از یک اعجاز خداوندی دارد که از ابتدای تاریخ بشریت تاکنون به این گستردگی سابقه نداشته است. یعنی در ماجرای اربعینی شاهد تشکیل یک جبهه عظیم و صف بندی آنان برای مبارزه و حذف ظلم و استبداد و بعد زمینه سازی برای آن تمدن وعده داده شده خداوندی در آخرالزمان هستیم. همان تمدنی که با ظهور منجی بشریت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تحقق می یابد. روشنایی اصلی و نور اصلی جریان اربعینی همین مسئله است. رسالت اصلی جریان اربعین را در نابودی اسکتبار جهانی و اسرائیل و نیز تشکیل تمدن نوین اسلامی می دانم. مسئله ای که هر فردی اکنون می تواند به آن شهادت دهد. رهبر معظم انقلاب سال ها قبل این نگرش را برای جامعه تبیین کردند.

  وابسته فرهنگی کشورمان در سوریه در بخشی دیگر، به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در باره فلسلفه بازگشت امام سجاد علیه السلام و حضرت زینب سلام الله علیها در روز اربعین به کربلا اشاره می کند.

   

                                                      فایل نشریه هم اکنون قابل استفاده و دانلود می باشد : 


  نظرات کاربران