در حال بارگذاری ...
 • تفاهم نامه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مجمع جهانی اهل بیت(ع)

  سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مجمع جهانی اهل بیت(ع) به منظورهمکاری های پژوهشی و بهره مندی از توانمندی های فی مابین تفاهم نامه همکاری امضا کردند و پیشنهاد راه اندازی سامانه کتب شیعه مطرح شد.

   به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، تفاهم نامه همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مجمع جهانی اهل بیت(ع) با حضور فریبرز خسروی، معاون کتابخانه ملی ایران و حجت الاسلام احمد احمدی تبار، قائم مقام دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) امضاء شد.
   
  فریبرز خسروی، معاون کتابخانه ملی ایران در نشست امضاء تفاهم نامه همکاری فی مابین گفت: کتابخانه ملی هر کشور وظیفه گردآوری تولیدات فرهنگی مردم را دارد و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران هم داشته های فرهنگی ایرانیان را گردآوری و در این زمینه موفق عمل کرده است.
   
  وی ادامه داد: فرهنگ مبادله کتاب امری مرسوم میان کتابخانه ملی کشورها است و فعالیت ها در این حوزه ها به سمت دیجیتال سازی پیش رفته است و حتی معتقدم شیوع ویروس کرونا باعث شده فضای کار در حوزه دیجیتال سازی گسترش پیدا کند و بسط اطلاعات در این فضا متمرکز شده است.
   
  معاون کتابخانه ملی ایران با تشریح پروژه فهرستگان نسخ خطی فارسی در کتابخانه ملی گفت: در این پروژه که در چهار فاز اجرا و ادامه دارد، تاکنون 700 هزار عنوان کتاب خطی شناسایی شده و این پروژه تا رقم یک میلیون و 300 هزار عنوان نیز ادامه خواهد داشت. کتاب های خطی فارسی در داخل کشور، نسخ خطی فارسی خارج از کشور، نسخ خطی فارسی ایرانیان خارج از کشور و فاز چهارم نسخ خطی جهان اسلام را در بر می گیرد.
   
  خسروی عنوان کرد: در راستای امضاء تفاهم نامه میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مجمع جهانی اهل بیت(ع) پیشنهاد می کنم سامانه کتب شیعیان با محوریت کتاب های خطی شیعی راه اندازی شود. تعداد 42 هزار نسخ خطی در کتابخانه ملی ایران موجود است که تعداد قابل توجه ای از این نسخ با موضوع کتاب های شیعه حفاظت می شوند. همچنین حدود 27 هزار عنوان کتاب کودک دیجیتال سازی شده که می توان آثار موجود در حوزه کودک و نوجوان با موضوع آشنایی آن ها با معارف شیعه را در این سامانه گنجاند.
   
  حجت الاسلام احمدی تبار، قائم مقام دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) از پیشنهاد راه اندازی سامانه کتب شیعه استقبال کرد و گفت: ساماندهی کتاب هایی با موضوع شیعه و اهل تسنن در سرزمین های آسیای میانه و افغانستان اهمیت دارد و در این زمینه به همیاری کتابخانه ملی ایران نیاز داریم.
   
  قائم مقام دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه با تشریح فعالیت های مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: از سال 1369 که به دستور رهبر معظم انقلاب این مجمع جهانی مصوب و راه اندازی شد، بالغ بر دو هزار عنوان کتاب به 58 زبان دنیا با موضوع شیعه چاپ شده است. همچنین دیجیتال سازی کتب شیعیان از برنامه های این مجمع است که در این زمینه توانستیم منابع مهمی از جمله میکروفیلم های کتاب طاوس یمانی را جمع آوری کنیم.
   
  گفتنی است؛ در تفاهم نامه همکاری بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با مجمع جهانی اهل بیت(ع) بر مواردی چون تامین کتب و منابع اطلاعاتی حوزه موضوعی اسلام شناسی مورد نیاز کتابخانه های ملی و مراکز اطلاع رسانی؛ مبادله و اهدا نسخه فیزیکی و دیجیتالی کتب به منظور غنی سازی منابع و کتابخانه دیجیتال با یکدیگر و منبع شناسی تبادل و غنی سازی بانک اطلاعاتی تاکید شده است.